Misja

MISJA (ang. Fab Charter)

Misją FabLABu jest tworzenie międzynarodowej sieci lokalnych laboratoriów, które umożliwiają tworzenie, rozwijanie i produkowanie wynalazków każdemu. Cały proces możliwi jest przez dostęp do cyfrowego sprzętu produkcyjnego.”

Dostęp: Możesz wykorzystać FabLAB do zrobienia niemal wszystkiego (ale niczego co mogłoby skrzywdzić innych). Musisz posiąść wiedzę potrzebną do wykonania tego samemu i podzielić się tym, jak korzystać z wyposażenia, z innymi użytkownikami.

Edukacja: Nauka w FabLABie opiera się na samokształceniu, uczysz się przez cały proces wytwórczy i dzięki temu, że możesz podpatrywać innych. Oczekujemy, że zostawisz po sobie dokumentacje i instrukcję.

Odpowiedzialność: Jesteś odpowiedzialny za:
bezpieczeństwo: musisz się nauczyć jak pracować aby nie zranić ludzi, ani nie uszkodzić sprzętu
porządek: zostawiasz Lab czystszym, niż go zastałeś
obsługa: pomagasz w pracach utrzymaniowych, naprawach i usprawniających działanie LABu, zgłaszasz wszystkie awarie i problemy.

Dyskrecja: Projekty, wzory czy procesy opracowywane w FabLABie, powinny zostać udostępnione dla użytku osobistego, jednakże własność intelektualna może być w pełni chroniona, jeżeli taka jest wola właściciela.

Biznes: Działalność komercyjna, może być obecna i powstawać w FabLABie. Jednak nie powinna powodować konfliktu z jego otwartym charakterem. Powinna powstawać obok niż w samym Labie i powinna przynosić zysk wynalazcom, Labowi i sieci, które wpływały na jego sukces.